Scientific Program

Session 1: Earth system modeling

Conveners
Peter Cox (Exeter University, UK)
Valentin Dymnikov (Institute of Numerical Mathematics RAS, Russia)

  • Earth system dynamics.
  • Mathematical modeling of the Earth’s upper atmosphere, ionosphere and magnetosphere.
  • Global electric circuit.
  • Atmospheric photochemistry: modeling, data assimilation, climate-chemistry interactions.

Session 2: Modeling and prediction of geophysical extremes

Conveners
Juergen Kurths (Potsdam Institute for Climate Impact Research, Germany)
Colin Price (Tel Aviv University, Israel)

  • Complex networks approach.
  • First principle modeling.
  • Data-driven methods.
  • Severe storms and lightning.

Session 3: Global climate variability at different time scales

Conveners
Henrik Dijkstra (Utrecht University, The Netherlands)
Alexander Feigin (Institute of Applied Physics RAS, Russia)

  • Modern climate modeling and prediction.
  • From centennial to millennial scales.
  • Climate variability in the Quaternary period.

Session 4: Mathematics of geophysical flows

Conveners
Andrey Gritsun (Institute of Numerical Mathematics RAS, Russia)
Valerio Lucarini (University of Reading, UK)

  • Mathematical problems behind the numerical modeling of the atmosphere and ocean.
  • Instabilities, fluctuations and predictability of turbulent flows.
  • Variability, sensitivity and response properties of geophysical systems.

Session 5: Advances in analysis of continuous seismic and acoustic wavefields

Convener
Nikolai Shapiro (Laboratoire de Sismologie, Institut de Physique du Globe de Paris, France)

  • Noise-based seismic interferometry (imaging and monitoring).
  • Physics of the ambient seismic/acoustic noise.
  • Data mining: massive detection and classification of seismic sources.

Session 6: Dynamics of earthquakes and faults

Convener
Yehuda Ben-Zion (University of Southern California, USA)

  • Advances in analysis of seismic hazard and forecasting.
  • Localization of brittle deformation (physics and observations).
  • Spatio-temporal seismicity patterns (extent of universality, fault/region specific results).

Session 7: Computational Seismology and Geodynamics

Conveners
Heiner Igel (Munich University, Germany)
Ana Ferreira (University College London)

  • On the road to Exascale: Strategies for computational seismology and geodynamics.
  • Is this blob real? How to get at uncertainties in imaging and beyond?
  • Perspectives on multi-physics analyses of processes in the Earth’s interior.

Session 8: Statistical Learning in Geosciences

Conveners
Sai Ravela (MIT, USA)
Ishanu Chattopadhyay (University of Chicago, USA)

  • Exploring the role of automated inference and learning in geosciences. How is ML different from other computational approaches?
  • Specialized learning algorithms for leveraging big data in geosciences, and exploring the limits of event prediction capability.
  • Using ML for characterization, prediction, abstraction, parameterization and deriving optimal solutions to decision problems.
  • Automated pattern discovery in seismic and other geospatial event logs.
  • Inferring causal interactions between geophysical processes.